Rola plastrów pooperacyjnych

Niestety wypadki i poważne choroby, często wymagają interwencji chirurgicznych i długich okresów rekonwalescencji. Chirurgiczne naruszenie ciągłości powłok skórnych pozostawia po sobie mniejsze lub większe rany pooperacyjne, które jest łatwą drogą wejścia dla groźnych drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Stąd bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja i higiena.

Zastosowanie plastrów pooperacyjnych

plastry pooperacyjneSposobem na zabezpieczenie rany pozabiegowej, która została już opatrzona szwem oraz odpowiednio zdezynfekowana, są plastry pooperacyjne. Mają one zastosowanie antybakteryjne ze względu na zawartość substancji bakteriobójczych np. chlorheksydyny. Są delikatne dla skóry i na tyle miękkie, by idealnie przylegać do opatrywanego miejsca, nawet trudno dostępnego. Ze względu na zastosowanie włókniny są przewiewne i pozwalają skórze oddychać, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza przy dużej powierzchni opatrunku i długim okresie stosowania plastrów po zabiegu. Opatrunki te występują w różnych rozmiarach, w zależności od rozmiaru rany. Najbardziej wskazane jest dobieranie jak najmniejszego opatrunku, wystarczającego do zabezpieczenia rany, aby niepotrzebnie nie pokrywać niezmienionej chorobowo powierzchni skóry i uniknąć podrażnień. Nie powinny zawierać lateksu, co pozwala wyeliminować reakcje uczuleniowe w kontakcie ze skórą. Zastosowane w nich opatrunki mają wysoką chłonność, przez co plastry nie przywierają do rany. 

Plastry pakowane są sterylnie, a nienaruszone opakowanie jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Mogą być stosowane zarówno w profesjonalnych ośrodkach medycznych jak i w warunkach domowych, jeśli zachodzi potrzeba wymiany opatrunku. Ich aplikacja na skórę jest niezwykle prosta. Należy pamiętać jedynie o zasadzie, aby stosować je na oczyszczoną i osuszoną skórę oraz przykładać powierzchnię samoprzylepną poza uszkodzonym obszarem skóry, dokładnie dociskając brzegi.